wtorek, 31 grudnia 2013

Piernik staropolski


Prawdziwy piernik, którym dom pachnie jeszcze przed świętami, który po tygodniu smakuje jeszcze lepiej niż świeżo zrobiony. Wymaga odpowiedniego przygotowania dużo wcześniej, zajmuje miejsce w lodówce w okresie przedświątecznym ale naprawdę warto dla tego smaku.

Przygotowując piernik korzystałam z przepisu z bloga ArtKulinaria oraz książeczki Świat Kobiety Słodkości na święta tom 15. 


Piernik staropolski
Składniki:
500 g prawdziwego miodu
400 g cukru kryształu
250 g masła
1 kg mąki pszennej typ 450
3 jajka
3 ścięte łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki zimnego mleka
1/2 łyżeczki soli

opcjonalnie:
garść pokruszonych orzechów, 3 łyżki skórka pomarańczowa

Przygotowanie:

W dniach 23-30 listopad należy przygotować ciasto do leżakowania.
Miód, cukier i masło włożyć do rondla, postawić na ogniu i rozpuścić często mieszając. Po rozpuszczeniu się składników pozostawić do schłodzenia. Mąkę z sodą przesiać przez sito, dodać ostudzoną lecz płynną masę miodową, mleko, przyprawę do piernika oraz jajka. Wszystkie składniki dokładnie połączyć z sobą. Masa powinna być półpłynna, w czasie leżakowania jej konsystencja się zmieni.
Po połączeniu składników ostawić ciasto w garnku przykrytym bawełnianą ściereczką w chłodne miejsce na ok 4 tygodnie (u mnie dolna półka w lodówce).

W dniach 18-20 grudnia piernik należy upiec piernik
Dojrzałe ciasto podzielić na 3 części, rozwałkować do wymiarów blach przeznaczonych do pieczenia. Ja swój piernik piekła w blachach o wymiarach 30cm x 25 cm wyłożonych papierem do pieczenia. Ciasto należy piec w temperaturze 180˚C przez ok 20-30 minut.  Upieczone i ostudzone placki ułożyć jeden na drugim z pozostawionym pod spodem papierem do pieczenia a na wierzch ułożyć dużą deskę do krojenia. Piernik odstawić w chłodne miejsce do 22 grudnia.

W dniu 22 grudnia
Upieczone blaty piernika należy równo przekroić wzdłuż tak aby powstały dwa prostokąty z jednego blatu. Piernik należy posmarować równo powidłami  śliwkowymi, przykryć drugim blatem i ponownie przełożyć powidłami śliwkowymi, przykryć 3 blatem. Całość udekorować lukrem lub rozpuszczoną  czekoladą i posypać bakaliami.

Lukier:
Sok z 1 cytryny

Cukier puder
Cukier puder i sok z cytryny utrzeć łyżką w miseczce, w razie potrzeby regulując konsystencję już utartego lukru dodatkowym cukrem pudrem lub wodą.


Piernik staropolski dodaję do akcji; Wigilia 2013, Piernik Wigilijny 2013 oraz Z cynamonem 2013.



poniedziałek, 23 grudnia 2013

Tort znak zodiaku - Strzelec


Tort dla trójki przyjaciół,  zodiakalnych strzelców 
Emi, Dronka oraz Rafcia.

 

środa, 18 grudnia 2013

Tort czekoladowo wiśniowy z ciasta półkruchego


 
Tort inny niż zazwyczaj przygotowuję. Na życzenie męża smak czekoladowo wiśniowy, ale zamiast tradycyjnego biszkoptu upiekłam ciasto półkruche. Tort najlepiej smakował 2 dni po przygotowaniu, wiec zalecam przygotowanie tortu co najmniej 24 h przed podaniem a najlepiej 48 h.
Ja swój tort zdobiłam masą cukrową, wiec podane poniżej składniki na masę czekoladową starczą tylko na przełożenie blatów torta.


Tort czekoladowo wiśniowy z ciasta półkruchego
Składniki:
Ciasto :
1 kg mąki
250 g masła
2 jajka + 2 żółtka
1 szkl. kwaśnej śmietany
2 łyżeczki kakao
1 płaska łyżeczka sody

Masa czekoladowa: 
1200 ml śmietany 36% 
4 czekolada mleczne

Masa wiśniowa:
500 g wiśni mrożonych lub z kompotu
250 ml wody
1 słoik dżemu wiśniowego
5 łyżeczek żelatyny
50 ml rumu

Wykonanie:
Ciasto:
Mąkę przesiać przez sito z sodą, dodać masło, jajka, żółtka, kakao i śmietanę utrzeć – zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na 10 - 11 równych części, każdą z nich cienko rozwałkować i piec osobno w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze ok. 200 st.C. na lekko złoty kolor. 

Masa czekoladowa:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, śmietanę ubić na sztywno mikserem. 2 łyżki ubitej śmietany połączyć z rozpuszczoną czekoladą, po czym wlać do pozostałej ubitej czekolady i delikatnie wymieszać. Gotową masę odstawić do schłodzenia na minimum 2 godziny. 

Masa wiśniowa:
Do gotującej się wody wsypać wiśnie, gotować ok 5 minut, zdjąć z odnia. W kompocie wiśniowym rozpuścić żelatynę, schłodzić. Do chodnej ale nie zastygniętej całkowicie masy wiśniowej dodać dżem oraz rum, składniki połączyć, odstawić do zastygnięcia.

Tort:
Upieczone blaty ciasta przekładać masą czekoladową oraz wiśniową. Ja zużyłam 9 blatów ciasta, dałam 6 warstw masy czekoladowej i 2 warstwy masy wiśniowej, (2 blaty zjadłam z córką na sucho ;) 

Masa cukrowa:
Składniki:
ok. 80 dag cukru pudru
50 g glukozy ( w proszku)
4 łyżeczki żelatyny
70 ml zimnej wody
3 łyżeczki margaryny ,,Planta,,

Wykonanie:
Wodę zagotować, wsypać żelatynę, glukozę i mieszać do czasu aż żelatyna z glukozą się rozpuszczą. Po rozpuszczeniu dodać Plantę. Przygotowaną masę można wstawić na mały ogień, niedopuszczając do wrzenia.  Gdy Planta się rozpuści przelać masę do przesianego cukru pudru i zagnieść masę. Masa powinna być w konsystencji rozgrzanej plasteliny. 
Masę należy nakładać na tort posmarowany masą maślaną. 
Więcej na temat w tutaj.

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Zimowy tort z bałwankami


Zimowy tort z parą bałwanków, choinką i prezentami dla małej Hani.


czwartek, 12 grudnia 2013

Ciasto drożdżowe z cynamonem

 

Ciasto idealnie wkomponowuje się w klimat przedświąteczny. Pachnie cynamonem, jest bardzo delikatne, miękkie, dobre zarówno do porannej kawy jak i szklanki mleka wieczorem.



Ciasto drożdżowe z cynamonem
Składniki:
Ciasto:
500 g mąki pszennej
200 g mleka
100 g cukru
3 jajka
50 g drożdży
100 g masła
1/2 łyżeczki soli

Masa cynamonowa:
70g masła
100g cukru brązowego
15 g mielonego cynamonu (całe opakowanie)

Dodatkowo:
1 białko

Wykonanie:
Ciasto drożdżowe:
Mleko, cukier oraz masło podgrzać w rondelku do całkowitego roztopienia się składników. Ciepłe mleko (takie aby nas nie parzyło), 150 g mąki połączyć w misce z rozkruszonymi drożdżami. Roszczyn odstawić w ciepłe miejsce na pół godziny. Do pozostałej mąki dodać wyrośnięte drożdże, jajka, wyrabiać ciasto do czasu aż zacznie samo odklejać się od ręki. Wyrobione ciasto odstawić przykryte ścierką na godzinę w ciepłe miejsce.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość rozwałkować je na prostokąt, posmarować masą cynamonową i przekroić na 3 równe paski. Każdy pasek zawinąć w rulon, zapleść paski ciasta warkocz, po czym włożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 30 min.
Po 30 minutach posmarować rozmąconym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.  Piec ok. 45 min.

Masa cynamonowa:
Masło roztopić, wsypać cukier i cynamon, dokładnie wymieszać. Przed położeniem masy na ciasto drożdżowe schłodzić ją do temperatury „letniej” – nie parzącej naszego ciała.

Smacznego :)

Ciasto bierze udział w akcji Z cynamonem 2013

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Aromatyczna przyprawa korzenna do piernika

Prawdziwa, aromatyczna przyprawa do piernika. Bez zbędnego kakao oraz cukru. W czasie przygotowania przyprawy cały dom pachnie świętami, aromat przenika do każdego pomieszczenia mówiąc święta, święta się zbliżają ;)
Po rozsypaniu przyprawy na podłodze (u mnie ok 1/4 przyprawy, grrrryyy...) i jej odkurzeniu, w domu jeszcze długo będzie unosił się zapach cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej, goździków, pieprzu itd.,  zmieszanych w aromat pierników. 
Przepis pochodzi z bloga ArtKulinaria.


Aromatyczna przyprawa korzenna do piernika
Składniki:
40 g kory cynamonu
2 płaskie łyżki mielonego imbiru
1 ziarno gałki muszkatołowej (ok. 10 g)
15 ziaren ziela angielskiego
2 łyżki goździków
2 łyżeczki ziaren kolendry
1 łyżeczka pieprzu kolorowego (lub 2, jeśli lubimy ostrzejszy aromat)
1-2 gwiazdy anyżu

Wykonanie:
Korę cynamonu, anyż, ziele angielskie rozbić lekko tłuczkiem. Wszystkie składniki ucierać w moździerzu lub zmielić. Gałkę muszkatołową zetrzeć na drobnych oczkach tarki. Mieszankę przesiać przez sito. 
Przygotowaną przyprawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku z dala od światła. 


Piernik dołączam do akcji Wigilijny Piernik 2013 oraz Z cynamonem 2013.