poniedziałek, 18 stycznia 2016

Sernik piernikowy


Sernik piernikowy przygotowałam czerpiąc inspirację z pomysłu Krysi na sernik (klik) która dzieli się przepisami na swoje specjały na blogu Kuchnia u Krysi (klik)
Sernik jest połączeniem tego co najsmaczniejsze w naszej tradycji kulinarnej, jest smak piernika, powideł śliwkowych, pyszne kakao i puszysty sernik. 


Sernik piernikowy:
Składniki na tortownicę 26 cm

Składniki:
Ciasto kruche:
300 g mąki krupczatki
200 g masła (zimne, z lodówki)
100 g cukru pudru
2 żółtka

Masa serowa:
1 kg mielonego tłustego twarogu (przynajmniej 2 krotnie mielonego)
2 szklanki cukru
10 jajek
300 ml śmietany kremówki 36 %
100 ml rumu
250 g masła
3 czubate łyżki mąki ziemniaczane

Glazura czekoladowo-piernikowa:
200 g cukru
70 g kakao
130 mg śmietanki (30%)
125 g wody
1 pełna łyżeczka żelatyny

Dodatkowo:
Powidła śliwkowe
Śliwki suszone
  
Wykonanie
Ciasto kruche:
Mąkę z cukrem pudrem i przyprawą do piernika przesiać przez sito, dodać pokrojone w kostkę masło, składniki szybko zagnieść w jednolite ciasto. Pod koniec ugniatania dodać żółtka. Ciasto odstawić do schłodzenia w lodówce na ok 30 minut. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkować, ułożyć na blasze, wstawić do rozegranego piekarnika . Ciasto piec ok 15 minut, po upieczeniu ostudzić.

Masa serowa
Żółtka oddzielić od białek. Do żółtek dodać cukier, 200 g masła, utrzeć na puszystą masę. Do żółtek dodawać stopniowy zmielony twaróg cały czas mieszać. Białka ubić na sztywno, dodać do masy serowej. Śmietanę 36 % ubić na sztywno, dodać do masy serowej, następnie dodać rum i mąkę ziemniaczaną. Składniki dokładnie wymieszać, powinna powstać jednolita, aksamitna masa. Śliwki pokroić w paski, dodać do masy serowej delikatnie mieszając.
Na ostudzony spód ciasta rozsmarować powidła śliwkowe, na całość wylać masę serową. Ciasto wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni, piec ok godziny do czasy aż wierzch ciasta się upiecze (tzn: wierzch ciasta będzie się delikatni uginał pod delikatnym uciskiem patyczka, w środku ciasto może być niedopieczone). Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i uchylamy delikatnie w nim drzwiczki, pozostawiając sernik w środku jeszcze przez co najmniej 3 godziny. 
Po wyjęciu sernika z piekarnika odstawiamy go do wystygnięcia.

Glazura czekoladowo-piernikowa:
Do rondelka wlać wodę, śmietanę, wyspać cukier, kakao, przyprawę do pierników. Składniki podgrzewać na małym ogniu do czasu aż całość składników połączy się. Do gorącej (ale nie wrzącej) masy dodać żelatynę, mieszać do czasu jej rozpuszczenia. Masę ostudzić, gdy zrobi się chłodniejsza i półpłynna należy polać  nią sernik, odstawić do lodówki do zastygnięcia. Ciasto dodatkowo  można ozdobić kandyzowaną skórką pomarańczową.

2 komentarze: